Studies at UTP STUDIES IN POLISH
GENERAL INFORMATION
At University of Technology and Life Sciences can study Foreigners from EU and Non-EU Foreigners UTP offers full- time studies, part- time studies (extramural) on 1st degree (Bachelor), 2nd degree (Master’s) and PhD

Candidates from EU
Full-time studies in Polish for Foreigners from EU are free of charge.

Non-EU Candidates
Tuition fees for Non-EU Candidates for full-time studies

Full-time studies are  conducted within degrees:
  • I degree (for high school graduation diploma holders) awarded Bachelor Degree
  • II degree (for Balchelor Degree diploma holders) awarded Master’s Degree,
  • PhD studies (for Master’s Degree diploma holders) awarded PhD Degree
Part-time studies (extramural) are always paid. Classes are given on Fridays, Saturdays and Sundays. Part-time studies are  conducted within degrees:
  • I degree (for high school graduation diploma holders) awarded Bachelor Degree
  • II degree (for Balchelor Degree diploma holders) awarded Master’s Degree,
  • PhD studies (for Master’s Degree diploma holders) awarded PhD Degree
Postgraduate Studies are intended for person with higher education. This kind of studies is always paid.